שליטה ברגשות – מה זה אומר בכלל?

 
51

שליטה ברגשות

אני זוכר, שקראתי את הספר "התקדשות" (אליזבת הייך, יצא קודם תחת השם "חניכה לאמת") לפני כמה וכמה שנים, והתפעלתי מהסיפור שלה על זכרונות מחיים קודמים במצרים הקדומה, שם היא למדה דרך החוויה האישית איך לשלוט ברגשותיה.

אני מספר לכם את כל זה כי היתה לי היום שיחה מעניינת עם חבר על כל הנושא של רגשות, והתעוררו בי כל מיני מחשבות וזכרונות שרציתי לחלוק איתך.

אם יצא לך לקרוא את הפוסט שלי על "הסיפור האמיתי – חלק א'", אז יכול להיות שזה די ברור לך למה רציתי והתלהבתי מרעיון שכזה.

העניין הוא שכל מי ששאלתי על הרעיון הזה של שליטה ברגשות הוא רעיון מופרך מיסודות – זה כשהסתובבתי בחוגים "נורמטיביים" ותואמי חברה מודרנית-מערבית-צרכנית. מה שהם דאגו להבהיר לי, הוא שאני בטח הוזה – הרי רגשות קורים לנו.
יותר מזה, כל נסיון לשליטה ברגשות הוא בעצם הדחקה, ומי שמדחיק משקר לעצמו, ויסבול סבל רגשי קשה בטווח הרחוק.

האמת, האמנתי. למה? כי אם כולם אומרים שזה ככה, איך יכול להיות שזה אחרת? (התבגרתי מאז 🙂 ).

 

לפני קצת פחות מעשור, נחשפתי לשמחתי הגדולה, לתחום שנקרא NLP, ולהרצאות של ריצ'ארד בנדלר. דרכו התחלתי ללמוד, שישנן טכניקות לשינוי רגשות ותגובות – זה נראה לי כקסם בהתחלה, אבל קסם זה טוב, ומיד התחברתי לגישה וללימוד של הטכניקות שבנדלר הציע והדגים.

 

הדברים התפתחו, הזמן המשיך לזרום, ועם השנים, גיליתי שהרעיון של שליטה ברגשות באמת דומה למה שאמרו לי אנשים נורמטיביים (מחוסר הגדרה אחרת), עם כל הנובע מזה לגבי הדחקה וכו'
אבל…
יש גם אפשרות אחרת.

קבלו בתשואות רמות את המושג בחירה ברגשות

לפני שאני אספר על בחירה ברגשות, אני רוצה לעשות לרגע קישור לעסק שלך – כי זה נוגע באופן מאוד ישיר להתנהלות של כל אחד מאיתנו כבעלי עסק עצמאי, ולכן גם לתוצאות של כל אחד מאיתנו.
בעוד שאנשים רבים (אולי אפילו רובם) נותנים לרגשות לקרות להם, אני מציע לך לרגע אחד לדמיין איך יראו החיים שלך אם תהיה לך האפשרות – האמיתית, לא של אשליה עצמית – להרגיש על פי בחירה.
הרי כל התגובות של כל מי שרכש לעצמו את היכולת הזו, יכולות למעשה להשתנות מן הקצה אל הקצה, וממצב של תגובה ל…, למצב של יוזמה פעילה – מה יכול לקרות לך ובשבילך עם יכולת כזאת?

 

אז מה בין שליטה ברגשות לבחירה ברגשות?

שליטה טומנת בתוכה הפעלת כוח – להזיז רגש הצידה לטובת רגש אחר, רצוי יותר.

מצד שני, בחירה ברגשות מדברת על בחירה יוזמת ופעילה, בסגנון ללכת לקראת, ולא להתרחק מ…

 

מה לעשות? תשומת הלב ככלי

אחת השיטות הפשוטות יותר לבחירה ברגשות, אפילו לבוחרים מתחילים, היא הפניית תשומת הלב אל הכיוון הרצוי.

מה זה אומר?

אם מישהו רוצה להיות שמח (בואו לא נדבר על אושר – זה גדול מדי. שמחה זה ממש מספיק כרגע), הוא יכול להפנות את תשומת הלב שלו לדברים השמחים בחייו. לא אלה שהוא "היה אמור להיות שמח בגללם", אלא אלה שבאמת מעוררים בו שמחה.

הכרת תודה והתלהבות מדברים שאותו אדם רוצה, תייצר עוד מ-זה בחיים שלו או שלה, ותמשוך עוד שמחה אל תוך החיים של האדם הזה. אגב, גם אם ההתלהבות היא מלאכותית כרגע, זה עדיין עובד, ואחרי תקופה מסוימת, ההתלהבות הופכת להיות אמיתית, ואז זה עובד אפילו יותר טוב.

זה הבסיס של כל טכניקות "הסוד" והשפע – לפחות אלה שאני מכיר.

 

חשוב כאן לשים לב ( 🙂 ), שהפניית תשומת לב אל הרצוי תעבוד, אבל הפניית תשומת הלב להתנגדות לרגש כלשהו, תלבה בדיוק את הרגש ממנו אנחנו רוצים להימנע – זו דרכה של תשומת לב, להגדיל את הדבר שבו היא מתמקדת, בין אם זה הדבר שאנחנו באמת רוצים להגדיל, או הדבר שממנו אנחנו רוצים להתרחק ולהימנע.

 

יש עוד שיטות מתקדמות, אבל זה לא המקום להיכנס לעומק הזה.

השימוש בטכניקה הפשוטה שהזכרתי קודם – אם חוזרים עליה בעקביות – מייצר שינוי, ומגביר רגשות רצויים בצורה שיכולה לשנות לך את החיים.

 

איפה זה פוגש אותך?
אני אשמח לשמוע ממך – כאן בתגובות מה העמדה שלך לגבי שליטה רגשית או בחירה ברגשות, ואם התחלת לתרגל את הטכניקה שהצעתי כאן, איך זה עובד בשבילך? אני מחכה לסיפורים שלך.

 

באהבה, תומי

אהבת? שתף/י את החברים שלך
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn

מה דעתך

*